Z dawnych fabryk i zakładów do naszego salonu, czyli czym cechuje się styl industrialny
   11/09/2023 12:30:44
Z dawnych fabryk i zakładów do naszego salonu, czyli czym cechuje się styl industrialny

Surowe przestrzenie od lat cieszą się zainteresowaniem projektantów wnętrz. Styl industrialny, który powstał w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku to rozwiązanie dla osób, które czują się dobrze w przestrzennych pomieszczeniach, cenią minimalizm, oraz bezpretensjonalne wykończenie.

Gdzie powstał styl industrialny?

Styl industrialny powstał w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, kiedy to właśnie tam rozpoczął się proces aranżowania opuszczonych fabryk i terenów przemysłowych i przekształcania ich w budynki mieszkalne. Przyczynili się do tego głównie nowojorscy artyści, którzy poszukiwali miejsca dla swoich pracowni i przestrzeni, gdzie mogliby tworzyć swoje dzieła.

Najwięcej tego typu pracowni powstało na Brooklynie, w dzielnicy SoHo, a także w Chelsea. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni  dla artystycznej bohemy stała się pracownia Silver Factory Andy’ego Warhola, którą artysta stworzył w zaadaptowanym budynku byłej fabryki kapeluszy.

Zmiany te dały początek interesującym tendencjom architektonicznym, które do dzisiaj królują w magazynach wnętrzarskich. Charakterystyczne cechy stylu industrialnego były dyktowane duchem czasu, potrzebami, ale również nieskrępowaną energią twórczą artystów, którzy potrafili połączyć rzeczy na pierwszy rzut oka niepasujące do siebie przedmioty.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dla tego stylu jest przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że musimy się w tym przypadku ograniczyć jedynie do pomieszczeń o dużym metrażu. Warto zwrócić tutaj uwagę na detale, proporcje i grę światłem. Industrialne wnętrze charakteryzuje przestronność, duża ilość światła i surowość -pozornie niewykończone ściany, naturalne materiały, dużo światła dziennego dzięki sporym oknom i prostota w doborze mebli oraz dodatków.

Nie można zapomnieć o takich elementach typowych dla opuszczonych fabryk, jak widoczne rury, czy przewody instalacyjne – wszystkie te dodatki wpisują się w klimat poprzemysłowych zabudowań.

Klasyczna odmiana stylu industrialnego jest radykalna i surowa -ogranicza się do kilku neutralnych barw. Znajdziemy w niej czerń, szarość, biel i beże z niewielkim dodatkiem odcienia cegły, najlepiej naturalnej. Ważne są również tekstury: szkło, połyskujący i matowy metal o różnym wykończeniu, a także celowo postarzane drewno w stylu vintage. Nowoczesny styl industrialny jest nieco bardziej przytulny -znajdziemy w niej welurowe kanapy w odcieniach zieleni, granatu lub burgundowy, dywany w ciekawe desenie czy kolorowe poduszki na fotelach.

Meble i dodatki, które nadadzą wnętrzu industrialny charakter

Meble z drugiego obiegu

Nowojorscy artyści do urządzania swoich wnętrz często wybierali meble z odzysku, ponieważ były one najłatwiej dostępne. W nowoczesnym wnętrzu w stylu industrialnym mogą więc znaleźć się meble z drugiej ręki lub stylizowane na stare. Pamiętaj, by dobierać te jak najprostsze, o surowej formie i nieprzekombinowanej kolorystyce.

Metalowe regały i witryny

Wsparta na metalowym stelażu drewniana półka na książki, komoda lub witryna na wino to styl industrialny w pigułce. Minimalistyczne w formie stoliki i krzesła, wykorzystujące metal, drewno czy też szkło to meble, które najczęściej pojawiają się w tego typu wnętrzach. W aranżacjach często sięga się również po szklane drzwi loftowe.

Minimalistyczne lampy

W mieszkaniu w stylu industrialnym oświetlenie gra dużą rolę. Im więcej źródeł światła, tym lepiej! W połączeniu z dużymi oknami tworzą one efekt świeżości i przestronności. Lampa w stylu industrialnym cechuje się prostym designem. Niezwykle ważne są mosiężne dodatki i ozdobne żarówki z widocznym żarnikiem. Do jej produkcji wykorzystuje się beton architektoniczny lub metal malowany proszkowo na czarny, lub biały kolor.

Nieprzesłonięte okna

Najlepiej całkiem nagie i wolne od ozdób. Ze względów praktycznych dobrym pomysłem jest montaż rolet, które wpasują się stylowo w wystrój przestrzeni. W ciągu dnia mogą być podwinięte, aby nie blokować dopływu promieni słonecznych. Wnętrze powinno być jasne i mocno oświetlone naturalnym światłem.

Jak najmniej dodatków

Styl industrialny to styl minimalistów. Cechuje go jak najmniejsza liczba gadżetów i bibelotów. Aby wnętrze było bardziej przytulne, warto sięgnąć po neutralne materiały w nie rzucających się w oczy kolorach. Wełniany koc czy welurowa poduszka nie zaszkodzą, a mogą dodać ciepła i oryginalności. Jeśli celujesz w nowoczesną odsłonę tego stylu, możesz zaszaleć z dodatkami o prostej formie w ciemnych, nasyconych kolorach.

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym? Inspiracje z fototapetą

Salon

Salon w stylu industrialnym powinien być jasny i przestronny. Postaw w nim na metalowe barierki, proste meble na tłoczonych nóżkach i okna z minimalistycznymi roletami. Szklany stolik kawowy i metalowa witryna sprawią, że aranżacja nabierze loftowego charakteru.

Ceglana lub wyłożona betonem architektonicznym ściana będzie punktem charakterystycznym całej aranżacji. Warto na niej powiesić obrazy w czarnych ramach, na których znajdą się miejskiego krajobrazu amerykańskiego Brooklynu. Nie można również zapominać o oświetleniu -tutaj warto postawić na kilka punktów świetlnych, np. prosty żyrandol i lampę podłogową.

W zależności od tego, czy aranżujesz przestrzeń w klasycznym, czy nowoczesnym stylu industrialnym, postaw na kanapę w kolorze czerni lub szarości albo głębokiej, butelkowej zieleni lub burgundowy. W tle warto umieścić fototapetę, która swoim deseniem nawiąże do surowego charakteru urządzanej przestrzeni.

W Picturewall znajdziesz tapetę autorską Jasny industrialny widok, której wzór przedstawia zamglony las widziany zza kratowanych, loftowych okien.


FOTOTAPETA JASNY INDUSTRIALNY WIDOK

Jeśli szukasz dekoracji z bardziej uniwersalnym motywem, koniecznie sprawdź tapetę Vintage Smoke.


FOTOTAPETA VINTAGE SMOKE

Sypialnia

Sypialnia to najbardziej prywatna i intymna przestrzeń w naszym domu. W tym pomieszczeniu warto postawić na odpowiednie wyróżnienie ściany za łóżkiem - możesz zdecydować się na umieszczenie na niej cegły, kamienia lub ozdobnego betonu architektonicznego. Alternatywą dla tych rozwiązań jest fototapeta, której montaż jest mniej pracochłonny i tańszy.

Jaki wzór tapety wybrać? W kobiecej sypialni sprawdzą się wzory kwiatowe, które znajdziesz na tapecie Szkicowane kwiaty u góry - to dekoracja, której tło przypomina surowy beton; ten wzór idealnie sprawdzi się we wnętrzu industrialnym. Odważnym wyborem będzie fototapeta Zielone graffiti, która do monochromatycznego pomieszczenia wprowadzi kroplę intensywnego koloru.


FOTOTAPETA SZKICOWANE KWIATY U GÓRY

W sypialni zadbaj również o odpowiednie oświetlenie, np. lampy z możliwością przyciemnienia światła. Jako dekoracja łóżka sprawdzi się narzuta i poduszki o widocznym splocie w neutralnym lub kontrastującym kolorze.

Kuchnia

Meble kuchenne wpasowujące się w styl industrialny cechuje prostota i pragmatyczność. Duże, matowe płytki, metalowe uchwyty do szafek, granitowe lub kamienne blaty i betonowe dodatki sprawią, że z łatwością osiągniesz pożądany, surowy klimat. Retro kinkiety z chromowanym wykończeniem i pasujący do pozostałych elementów sprzęt AGD dopełnią całość aranżacji.

Fototapeta w kuchni nie jest częstym rozwiązaniem -być może dlatego, że często obawiamy się o jej zniszczenie lub zabrudzenie. Niesłusznie -obecnie dekoracje ścienne są wykonywane również z odpornych na wodę i brud materiałów, które mogą być umieszczone także w kuchni czy łazience. Dobrym pomysłem jest także przyklejenie tapety na ścianie naprzeciwko blatu roboczego, dzięki czemu unikniemy ryzyka zabrudzenia dekoracji.

W Picturewall znajdziesz fototapetę Ściana dowodzenia, która idealnie oddaje klimat stylu industrialnego. Alternatywą dla tego odważnego wzoru może być tapeta Różne kwiaty w kolorze patyny, która wprowadzi do wnętrza odrobinę granatu i ciemnego złota. Dekoracją tego typu znakomicie dopełnisz ciemne meble kuchenne, złotą baterię czy ozdobne uchwyty.


FOTOTAPETA ŚCIANA DOWODZENIA

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze

Szukaj w blogu

Ostatnie Artykuły