
W aranżacji wnętrz minimalizm, mimo upływu lat, wciąż cieszy się dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że pojawił się trend, który jest jego dokładnym przeciwieństwem. Konkurencja w postaci strojnych dodatków potrafi być niezwykle atrakcyjna a maksymalizm tak samo stylowy, jak jego "uboższy" odpowiednik. Co warto o nim wiedzieć?
Maksymalizm we wnętrzach
Od kilku lat jednym z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich jest minimalizm, zapoczątkowany przez styl skandynawski, który spopularyzował jasne, przestronne pomieszczenia. W takich aranżacjach króluje biel oraz beż, a drewno często jest jedynym akcentem kolorystycznym.
O ile minimalizm polega na ograniczeniu liczby elementów wyposażenia i dodatków, które nie zagracają przestrzeni, o tyle w maksymalizmie stawia się na dekory i ozdobne akcenty. W tym stylu można dopatrywać się nawiązań do eklektyzmu, chociaż w przeciwieństwie do niego -tutaj dodatki powinny tworzyć spójną całość. Trzymanie się jednego, konkretnego stylu nie jest jednak wymagane. Stąd w maksymalizmie wpływ stylu loftowego, skandynawskiego czy glamour.
Styl maksymalistyczny najtrafniej można opisać jako artystyczny "misz-masz". Łączy się w nim z pozoru niepasujące do siebie tekstury, kolory, printy czy właśnie style. Na klasycznej sofie o intensywnej barwie mogą się znaleźć dekoracyjne poduszki w klimacie glamour, a tuż obok dodatki o geometrycznym wzorze. Na komodzie vintage stawia się industrialne ramki na zdjęcia, a złocone figurki łączy z designerskimi formami.
Maksymalizm zrywa z zasadą "mniej znaczy więcej". Jego założeniem jest, że nie należy bać się wielu dodatków, kontrastów czy bogactwa różnych barw. Nie ma jednobrzmiącej definicji i uniwersalnych zasad, jakimi należy się kierować, urządzając wnętrze w tym stylu. Aranżacje w tym nurcie są dla osób, które nie boją się odważnych kroków projektowych, ufają swojej intuicji i nie potrzebują sztywnych instrukcji.
Jak zaaranżować wnętrze maksymalistyczne?
Dużą zaletą stylu maksymalnego jest fakt, że można go wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Bez względu jednak czy urządzimy tak całe mieszkanie, czy tylko jedno pomieszczenie, warto pamiętać o kilku szczegółach, dzięki którym cała aranżacja będzie spójna i daleka od "kiczu".
Po pierwsze -nie bój się wzorów i formatów w wersji XXL, takich jak kwiaty czy krata. Możesz je wykorzystać zarówno w tekstyliach, jak koce czy ozdobne poduszki, jak i w formie fototapety do salonu czy strojnych dekoracji rozstawionych na stole. Wzory te mogą iść w parze z innym istotnym elementem stylu maksymalistycznego, czyli elektryzującymi, intensywnymi kolorami. Tutaj naturalna biel ustępuje miejsca odważnym odcieniom -czerwieni, zieleni czy purpurze. Te kolory idealnie komponują się ze srebrem i złotem, które możesz przemycić w postaci dodatków czy elementów mebli. Bardzo często we wnętrzach maksymalnych łączy się też ciemne barwy z delikatnymi, pastelowymi odcieniami. Popularny jest na przykład duet lawendy z beżem lub czerni ze złotem.
Zabawa kolorami to jednak nie wszystko. Ważne są również użyte do aranżacji tkaniny. Plusz jest ważnym komponentem we wnętrzach urządzonych w tym stylu. Charakteryzuje się on cudownym, subtelnym połyskiem, który nadaje pomieszczeniom szyku i elegancji. Preferuje on mocne barwy -szafir, fiolet, szmaragdową zieleń czy rubinową czerwień. Możesz go wykorzystać na krzesłach, sofie w salonie czy dużym łóżku kontynentalnym w sypialni. Świetnie sprawdzi się na ozdobnym fotelu typu muszelka.
Tworząc wnętrze maksymalne, pamiętaj, że przepych kolorów i wzorów nie może być "kiczowaty". Poszczególne elementy i akcenty w twoim wnętrz muszą być dobierane rozważnie, z zachowaniem najwyższej jakości. Aksamit i welur połącz z naturalnym drewnem, ozdobne szkło z dodatkami z marmuru. Maksymalizm ceni nieszablonowe podejście do designu, ale jednocześnie jest przemyślany i elegancki.
Dodatki w stylu maksymalistycznym -bogactwo form i kolorów
Jak dobierać dodatki do takiego wnętrza?
Trend maksymalistyczny może przybierać wiele różnych postaci w zależności od naszych preferencji. Łatwo możemy nadać projektowanemu przez nas pomieszczeniu sznyt vintage poprzez klasyczną komodę czy ludwikowski fotel. Jeśli chcemy, nasz pokój możemy wzbogacić o nutkę glamour, szczyptę klimatu loftowego, a nawet rustykalnego. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na akcesoria o połyskującym wykończeniu, metalowe regały czy naturalne tekstylia w kolorach ziemi.
Nie bój się kontrowersyjnych elementów -pawich piór w marmurowym wazonie, lamp w postaci małpek zawieszonych na lince czy szklanych flamingów. Na ścianach sprawdzą się masywne lustra, duże pejzaże, a także dekoracyjne fototapety w tropikalne liście, kwiaty czy hafty przypominające koronki.
Takie wnętrza często pełne są przedmiotów zbieranych przez lata lub przywiezionych z podróży. Możemy znaleźć w nich rodzinne pamiątki i unikatowe przedmioty, jak klatki dla ptaków, czaszki i inne elementy, które nadają pomieszczeniom indywidualny charakter. Im bardziej ekscentrycznie, tym lepiej.
Dodatki warto kompletować według pewnego klucza, na przykład decydując się na akcesoria i ozdoby w dwóch, trzech kolorach. Prym wiodą tutaj takie barwy, jak szmaragd, granat, fiolet, czerń czy fuksja. Niektórzy decydują się na łagodzenie ich lekkimi meblami, inni jeszcze bardziej je podkreślają, dodając kolorowe meble.
Dobrym pomysłem jest zachowanie spójności tematycznej, urządzając wnętrze w klimacie podróżniczym czy dekorując je zdobyczami z targu staroci. Często zalecanym rozwiązaniem jest również dopełnianie wystroju dodatkami wokół centralnego elementu, takiego jak sofa czy stół.
Znalezienie cechy wspólnej dla wszystkich dekoracji pozwala zapobiec wrażeniu chaosu. Warto pamiętać też , że aranżacja wnętrza w stylu maksymalistycznym wymaga od nas staranności i dbałości o porządek. Różnorodność kolorów i form w połączeniu z bałaganem gwarantuje przesyt, który szybko sprawi, że w naszym domu nie będziemy odpoczywać, a ciągle towarzyszącym nam uczuciem będzie zmęczenie.
Wzory we wnętrzach maksymalistycznych -postaw na fototapety
Wnętrza we wzory wymagają wyczucia estetyki i odważnych rozwiązań. Maksymalizm lubi przesadę, to styl, który pełny jest nieoczywistych elementów oraz oryginalnych dekoracji, które -paradoksalnie -tworzą ze sobą spójną całość.
Tym, co rzuca się w oczy w takich aranżacjach, są wzory. Białe ściany i inne stonowane odcienie odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca wyrazistym plakatom, obrazom i tapetom. Te są kolorowe, oryginalne i przyciągają wzrok.
Jeśli decydujemy się na konkretne dekoracje, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kontrastujących kolorów lub printów. Połączenie fototapety w liście palm i obrazów z kolorową abstrakcją? Jesteśmy na tak! Ozdobna sztukateria i wkomponowana w nią tapeta, która przypomina obraz? To również dobre rozwiązanie!
Niepowtarzalne dekoracje ścienne w tropikalnym klimacie z łatwością znajdziesz wśród naszych fototapet autorskich. Róż i zieleń palmowych liści? Sprawdź tapetę Neonowa dżungla.
FOTOTAPETA NEONOWA DŻUNGLA
Intensywnie różowe flamingi? Królują na tapecie Flamingi i ciemne liście.
FOTOTAPETA FLAMINGI I CIEMNE LIŚCIE
Intensywne kolory i niebanalny wzór? To z kolei nasza dekoracja Kolorowe kształty liści.
We wnętrzach maksymalistycznych świetnie sprawdzą się też tapety ścienne we wzory geometryczne -na przykład Kolorowe kaktusy i pastele,
FOTOTAPETA KOLOROWE KAKTUSY I PASTELE
wzory przypominające uliczne graffiti -na przykład Kosmiczny mural, a także kolorowe abstrakcje -jak Żółty agat.
FOTOTAPETA KOSMICZNY MURAL
Możesz pokusić się także o umieszczenie fototapety w stylu retro czy dekoracji, na której umieszczona została klasyczna rzeźba lub komiksowy rysunek przypominający ten dla nastolatków. W stylu maksymalistycznym nie musisz się ograniczać! Wszystko zależy od tego, jak chcesz, aby wyglądało twoje wymarzone wnętrze.