Jak ważna jest natura w projektowaniu wnętrz?
   01/25/2024 09:25:06
Jak ważna jest natura w projektowaniu wnętrz?

Czy wiesz, że to, w jaki sposób urządzone jest nasze wnętrze, oddziałuje na nasze samopoczucie, efektywność pracy, a nawet zdrowie psychiczne? Jednym z czynników, który może znacząco wpłynąć na jakość projektowanych przestrzeni, jest obecność natury. Jak ważna jest ona w projektowaniu wnętrz i dlaczego powinniśmy ją uwzględniać w naszych projektach?

Natura, a projektowanie wnętrz - 4 powody, dla której warto o niej pamiętać

  1. Korzystny wpływ na naszą psychikę

Natura ma zdolność do wywoływania w nas uczucia spokoju i harmonii. Obserwowanie piękna przyrody i słuchanie dźwięków natury mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia. Świeże powietrze, cichsze otoczenie i mniej ekspozycji na sztuczne światło sprzyja również zdrowszemu snu. Otaczanie się naturą jest szczególnie istotne w miejscach, gdzie kontakt z nią może być ograniczony, np. mieszkaniach w centrum dużych miast.

  1. Oczyszczenie powietrza

Rośliny nie tylko dodają uroku przestrzeniom, ale także pomagają w oczyszczaniu powietrza. Niektóre gatunki roślin mają zdolność do absorbowania szkodliwych substancji chemicznych i zwiększania poziomu tlenu w pomieszczeniach. Dzięki temu, mieszkanie czy biuro z roślinami jest zdrowsze dla mieszkańców i pracowników. Ponadto obecność roślin może zmniejszyć ryzyko alergii i innych dolegliwości związanych z jakością powietrza.

  1. Inspiracja dla aranżacji wnętrza

Natura może być również źródłem inspiracji dla wystroju naszych wnętrz. Kształty, kolory i tekstury znalezione w przyrodzie mogą być doskonałym punktem wyjścia do tworzenia unikalnych i pięknych projektów. Elementy takie jak drewno czy kamień mogą nadać wnętrzu naturalną elegancję i ciepło. Tworząc przestrzeń zainspirowaną naturą, w łatwy sposób wywołamy u domowników uczucie bliskości z otaczającym światem.

  1. Zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko

Włączenie natury do projektów wnętrz może wspierać ideę zrównoważonego rozwoju. Wykorzystywanie naturalnych materiałów i technik może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu naszych projektów na środowisko naturalne. Projektanci coraz częściej dbają o ekologiczne aspekty swoich aranżacji, wybierając materiały pochodzące z odnawialnych źródeł i minimalizując ilość odpadów.

Wnętrze inspirowane naturą -na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Obecnie aranżacje wnętrz inspirowane naturą cieszą się dużą popularnością. Minimalizm, styl skandynawski czy glamour nie opuszczają naszych mieszkań, jednak coraz częściej w trakcie projektowania skłaniamy się do powrotu do korzeni. Mieszkania urządzane są w taki sposób, by były przytulne i ciepłe.

Styl naturalny -czyli styl, w którym natura gra pierwszoplanową rolę -charakteryzuje się neutralną kolorystyką, która nawiązuje do barw ziemi. Wnętrza w stylu naturalnym utrzymane są w kolorach bieli, zieleni, błękitu, beżu czy szarości. Nawiązaniem do natury w aranżacji jest tutaj przede wszystkim kolor.

Dekoracje w takiej aranżacji muszą spełniać pewne kryteria. Warto tutaj unikać sztuczności, wybierając elementy z takich materiałów, jak drewno, cegła, kamień, bambus czy wiklina.  Charakterystycznym elementem wystroju jest duża ilość naturalnego światła i roślinności. Wszystko to sprawia, że w domu da się odczuć klimat obcowania z naturalnym środowiskiem.

Warto wspomnieć, że taki styl urządzania wnętrz w efektowny sposób możemy łączyć z innymi nurtami i dopasować go do swoich preferencji, aranżując wnętrze nieco bardziej minimalistycznie lub z nawiązaniem do nurtu boho czy rustykalnego. Natura może nawet zagościć w aranżacjach nowoczesnych czy loftowych.

Jak wprowadzić naturę do swojego wnętrza za pomocą akcentów?

Motywy zwierzęce i roślinne

Do wnętrza inspirowanego naturą doskonale wpasują się dodatki z motywem roślinnym oraz zwierzęcym. Mogą to być kubki, zastawa stołowa, pościel, poduszki ozdobne czy fototapety picturewall. Wszystkie wymienione elementy pozwolą ci podkreślić przytulny charakter mieszkania.

Jeśli nie wiesz, jaką fototapetę wybrać, zainspiruj się naszymi propozycjami:

Tapety z motywem tropikalnych liści -Zielone liście bananowca, Rajska dżungla,


FOTOTAPETA ZIELONE LIŚCIE BANANOWCA

Tapety z motywem łąki -Kolorowa łąka, Rustykalny ogródek,


FOTOTAPETA RUSTYKALNY OGRÓDEK

Tapety z motywem zwierzęcym -Lotosowe opowieści, Rycina błękitne wieloryby,


FOTOTAPETA RYCINA BŁĘKITNE WIELORYBY

Tapety z krajobrazami -Morskie abstrakcje, Malowane lilie wodne.


FOTOTAPETA MALOWANE LILIE WODNE

W takiej aranżacji koniecznie muszą się także znaleźć doniczki z roślinami i kwiatami. Jeśli ogrodnictwo nie jest twoją mocną stroną lub nie masz czasu dbać o żywe rośliny, zastanów się nad wprowadzeniem do wnętrza roślin sztucznych, które jednocześnie ozdobią i ożywią mieszkanie, tworząc niepowtarzalny efekt wizualny.

Naturalne materiały

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze inspirowane naturą, koniecznie postaw w nim na naturalne materiały. Drzwi czy podłogi wykonaj z wysokogatunkowego drewna. Jeśli zdecydowałeś się na położenie płytek lub paneli, wybierz wzory przypominające naturalne drewno, kamień, granit lub marmur.

Do przestrzeni salonu lub sypialni wprowadź dekoracje, które będą bezpośrednio związane z naturą, na przykład dywan wykonany z juty. W salonie dobrze sprawdzą się zgrabne krzesła wykonane z rattanu, które są świetną propozycją dla miłośników prostych rozwiązań i designu. W jadalni nie może z kolei zabraknąć drewnianego stołu.

Zwróć również uwagę, z jakich materiałów wykonana jest twoja pościel, zasłony czy firanki. Lniane elementy będą świetnie współgrać z drewnianymi meblami i dodatkami z wikliny, takimi jak lampy czy ozdobne fotele. Sprawdzą się one nie tylko wewnątrz domu, ale również na tarasie lub balkonie.

Wnętrza w stylu biophilic design

Współcześnie architektura nie jest obojętna wobec potrzeby bliskości człowieka z naturą. Stawia w centrum jego zdrowie, samopoczucie i zadowolenie. Projektowanie w zgodzie z naturą, które jest odzwierciedleniem miłości do środowiska naturalnego jest znane pod pojęciem biophilic design.

Za początek tego kierunku w architekturze i projektowaniu wnętrz uznaje się wyniki licznych badań, mówiących o korzyściach płynących z zastosowania wzorów biophilic design. Po wielu doświadczeniach okazywało się, że skutkiem ich wdrożenia jest redukcja poziomu stresu, polepszenie produktywności, kreatywności, samopoczucia oraz zmniejszenia liczby absencji w pracy.

Jeśli więc dopiero zaczynasz projektowanie swojego przyszłego domu, możesz wziąć pod uwagę poniższe zasady:

polepszanie kontaktu człowieka z realnymi formami natury, takimi jak drzewa, rośliny, naturalne światło czy woda,

zastosowanie do budowy naturalnych materiałów, ich tekstur, koloru, kształtów czy wzorów przypominających naturę,

tworzenie wnętrza dla ludzi, oznaczające skupienie się na rozpoznaniu ich potrzeb i szukaniu możliwości sprostania im w aranżacji wnętrza.

Jak zaprojektować wnętrze w nurcie biophilic design?

Kierunek biophilic design w architekturze i aranżacji wnętrz możesz wprowadzić na wiele różnych sposobów. Jakie rozwiązania są stosowane w tak budowanych domach i mieszkaniach? Oto one:

stosowanie dużych okien, które są źródłem naturalnego światła i pozwalają na przenikanie się wnętrza z otoczeniem zewnętrznym (na przykład ogrodem),

otwarty układ wnętrza,

zielone ściany i ogrody wertykalne, obrazy z naturalnego mchu,

duża ilość roślin, stawianie na gatunki oczyszczające powietrze,

odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach,

wykorzystanie w budowie i wykończeniu wnętrza materiałów naturalnych,

Obecność ogrodu -nawet w mieszkaniu w bloku, na przykład na balkonie albo na oknie w donicach,

obecność motywów roślinnych na tapetach, płytkach,

naturalna kolorystyka wnętrza.

Powyższe rozwiązania łączą się ze wspomnianym wcześniej przez nas w pierwszej części artykułu stylem naturalnym. W projektowaniu wnętrz, w których natura gra pierwsze skrzypce, najważniejsze jest bowiem trzymanie się kilku prostych zasad, dzięki którym cała aranżacja będzie sprzyjała relaksowi i wyciszeniu.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze

Szukaj w blogu

Ostatnie Artykuły