
Wnętrze w stylu shabby chic to pomieszczenie pełne klasy i uroku, przywodzące na myśl letnie rezydencje z przełomu XIX i XX wieku. Celowo postarzane, bielone meble, jasna paleta kolorystyczna i kwiatowe wzory sprawiają, że jest ono idealne dla miłośników ciepłego i romantycznego klimatu. W jaki sposób zaprojektować dom w tym stylu i jakie fototapety do niego dobrać? Podpowiadamy!
Shabby chic – styl, który nawiązuje do letnich rezydencji Brytyjczyków
Styl shabby chic pochodzi z Wysp Brytyjskich. Nawiązuje on do letnich rezydencji, do których na przełomie XIX i XX wieku przybywali liczni lordowie. Nadanie charakterystycznych cech i rozwój stylu przypisuje się Rachell Aswell, która jako młoda dekoratorka wnętrza opisywała go w swoich książkach. W latach 90-tych w shabby chic zakochali się Amerykanie, a niedługo później ta romantyczna i ciepła stylistyka rozprzestrzeniła się także na innych kontynentach.
Skąd pochodzi nazwa shabby chic? Określenie „shabby” oznacza brudny, wytarty – nawiązuje ono do lekko sfatygowanych lub specjalnie postarzałych mebli, które umieszcza się we wnętrzach w tym stylu. Z kolei „chic” to określenie na elegancję i szykowność, której również tutaj nie brakuje. To paradoksalne połączenie idealnie opisuje shabby chic, w którym z jednej strony wykorzystuje się wyszukane meble i dekoracje, a z drugiej dba o to, aby te elementy wyglądały na przetarte i zaniedbane, ale...tylko pozornie.
Meble shabby chic – inspiracja vintage, retro i klasyką
Meble w stylu shabby chic czerpią z różnych kierunków, takich jak retro czy klasyka. W odróżnieniu jednak od innych aranżacji są one celowo postarzane. Zarówno formy, jak i materiały, z których wykonane są elementy wyposażenia czy pojawiające się we wnętrzach zdobienia stylizowane są na sfatygowane, zużyte, wiekowe.
Pełnią one niezwykle ważną funkcję w domach urządzonych w stylu shabby chic. Ta stylistyka uwielbia ich dużą ilość, nie jest więc to styl dla minimalistów. To właśnie stoliki, stoliczki, podnóżki i inne niewielkie meble nadają wnętrzom charakteru i unikalnego klimatu. Często są to meble z duszą i bogatą historią, znalezione na targu staroci czy w mieszkaniu prababci.
Jeśli zastanawiasz się, na jakie formy postawić, wybierz komody na długich nóżkach z frezowanymi drzwiczkami, szafy z kwiatową, bogatą ornamentyką, elegancką toaletkę, sofy i krzesła stylizowane na styl ludwikowski czy bujane fotele. Powinny być one utrzymane w kolorach złamanej bieli i pudrowych odcieniach.
A jak uzyskać efekt postarzenia? W tym celu można skorzystać ze specjalnej techniki wybielania, która polega na pokryciu mebli najpierw ciemną, a następnie białą farbą, po czym nadaniu im charakterystycznych przetarć za pomocą papieru ściernego. Warto pamiętać, że aby uzyskać wymarzony efekt, nie trzeba inwestować w antyki – w wielu przypadkach wystarczy odpowiednia stylizacja nowych mebli.
Dodatki w stylu shabby chic – to one kreują romantyczne wnętrze
Dodatki odgrywają niemałą rolę w komponowaniu romantycznego wnętrza shabby chic. Łączy je przede wszystkim kolorystyka – biel i jej odcienie przeplatane pastelowymi odcieniami zieleni, różu, błękitu, a także szarością i beżem. Wielu osobom mogą one przypominać akcesoria, które chętnie wykorzystują nasze babcie. To między innymi ozdobne firanki, haftowane obrusy, koronkowe serwety, eleganckie świeczniki czy antyczne zegary. Pojawiają się również liczne bibeloty w postaci figurek i zawieszek w kształcie aniołków lub serduszek, luster i obrazów ze zdobionymi ramami.
Jeśli chodzi o motywy, we wnętrzach shabby chic najczęściej pojawiają się kwiaty, na przykład bladoróżowe róże. Możemy przemycić je na tapetach, tapicerce foteli, drzwiczkach szafek kuchennych czy miękkich poduszkach, sprawiając tym samym, że nasz dom nabierze kobiecego, romantycznego charakteru. W shabby chic ważne są również detale, które uzupełniają styl wnętrza I podkreślają jego charakter, np. ozdobne srebrne uchwyty przy eleganckich meblach kuchennych z frezowanymi frontami.
Fototapety do wnętrz shabby chic – jakie wzory się sprawdzą?
W stylu shabby chic ściany pełnią funkcję tła dla ozdobnych mebli, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aranżowanych przestrzeniach zastosować akcent kolorystyczny w postaci tapety przyklejonej na jednej ze ścian. Na jakie wzory i kolory warto postawić?
Motywy florystyczne
Jak wspomnieliśmy wcześniej, shabby chic często sięga po motywy kwiatowe. Kwiaty, szczególnie róże, możemy znaleźć na ozdobnych poduszkach, firankach, obrusach czy w postaci ręcznie namalowanych wzorów. Za pomocą fototapety z łatwością przemycimy je również na jedną ze ścian, tworząc tym samym ciekawy akcent w całym mieszkaniu.
Fototapety florystyczne, które proponujemy:
- Złote Kwiaty,
FOTOTAPETA ZŁOTE KWIATY
- Kwiecisty Mural,
FOTOTAPETA KWIECISTY MURAL
- Blade Lotosy.
FOTOTAPETA BLADE LOTOSY
Delikatne wzory vintage
Styl shabby chic uwielbia meble i dodatki z historią. Meble wzorowane na antyki, perełki wyszukane na targu staroci czy pamiątki po babci -fototapeta w klimacie vintage z pewnością idealnie wpasuje się do takiego wnętrza! Tego typu dekoracje znajdziesz wśród naszych fototapet autorskich.
Fototapety vintage, które proponujemy:
- Gold Vintage,
FOTOTAPETA GOLD VINTAGE
- Arabeska Jasna.
FOTOTAPETA ARABESKA JASNA
Wzory à la akwarele
Uwielbiasz romantyczne akcenty, które występują we wnętrzach w stylu shabby chic? Podkreśl je za pomocą odpowiednich dodatków, na przykład dekoracji ściennych, na których występują wzory "malowane" akwarelą. Taka fototapeta wyróżni ścianę w jadalni i będzie świetnym akcentem w małżeńskiej sypialni.
Fototapety à la akwarele, które proponujemy:
- Pastelowe akwarele.
FOTOTAPETA PASTELOWE AKWARELE
Motyw łąki
Jeśli duże, rozkwitające kwiaty są dla ciebie zbyt wyraziste lub po prostu nie przepadasz za tym wzorem, postaw na motyw florystyczny w postaci rozkwieconej łąki. Tapety wykorzystujące ten wzór znakomicie pasują do rustykalnych elementów, wprowadzając do wnętrza odrobinę sielskiego, letniego klimatu.
Fototapety z motywem łąki, które proponujemy:
- Rustykalny ogródek,
FOTOTAPETA RUSTYKALNY OGRÓDEK
- Pastelowa łąka.
FOTOTAPETA PASTELOWA ŁĄKA
Jakich tapet unikać we wnętrzach?
Wiesz już, jakie dekoracje sprawdzą się na ścianach w stylu shabby chic. A z jakich warto zrezygnować? Podpowiedź znajdziesz poniżej:
- nowoczesne motywy geometryczne,
- abstrakcyjne printy,
- realistyczne krajobrazy,
- postacie ludzkie.
- fototapety w mocnych kolorach: ciemnych, neonowych lub mocno wyrazistych.
Unikaj również łączenia różnych wzorów fototapet – w stylu shabby chic taką dekorację lepiej stosować pojedynczo na jednej ścianie lub na wszystkich. Wnętrze powinno być szykowne i klasyczne, bez elementów nawiązujących do nowoczesnego designu. Fototapety shabby chic w pastelowych barwach i o pięknych, delikatnych printach idealnie zgrają się z postarzanymi czy bielonymi meblami.
Gdzie przykleić fototapetę we wnętrzu w stylu shabby chic?
Przyklejając fototapetę, zastanów się, jakie miejsce w swoim domu lub mieszkaniu chciałbyś wyróżnić. Być może będzie to stół w jadalni lub stylowa kanapa? W takim przypadku umieść dekorację na ścianie, która bezpośrednio sąsiaduje z tymi meblami. Dopasowanie kolorystyczne tapety do tapicerki krzeseł czy wypoczynku sprawi, że całość będzie prezentować się bardzo stylowo.
A może fototapeta w sypialni? Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie -nie bez powodu! Piękne, kwiatowe wzory, które podkreślą ozdobną ramę oraz zagłówek łóżka sprawiając, że będzie ono stanowić centralny punkt pokoju. Jeśli nie boisz się niestandardowych rozwiązań, zdecyduj się na tapetę na więcej niż jednej ścianie. Wybierz wzór, który będzie nienachalny i umieść dekoracje na ścianach naprzeciwko siebie.
Fototapeta shabby chic sprawdzi się również w tak nietypowych miejscach, jak kuchnia czy łazienka. W takim przypadku pamiętaj jednak, aby wybrać dekorację odporną na działanie wody. Tapeta znakomicie zastąpi płytki, dodając pomieszczeniu niebanalnego charakteru. Może też optycznie je powiększyć, jeśli znajdą się na niej wzory 3D czy krajobraz przedstawiający drogę. Z tego powodu sprawdzi się również w niewielkim wiatrołapie czy przedpokoju.