PICTUREWALL.PL: FOTOTAPETY, OBRAZY, NAKLEJKI | ADRES: Krakowska 98, 50-427 Wrocław 71 792 77 47 / 511 448 804 / 799 082 125 / kontakt@picturewall.pl

Klejenie fototapety – jak to zrobić dobrze?

Klejenie fototapety – jak to zrobić dobrze?

Większość z nas nie czyta instrukcji, ale czasami warto po nie sięgnąć. Producent pisze w nich, wydawałoby się, o rzeczach oczywistych, ale zwraca też naszą uwagę na istotne szczegóły. Przede wszystkim musimy pamiętać, że jeśli chcemy dobrze przykleić fototapetę nasza ściana musi być wcześniej przygotowana. Co to znaczy?

Po pierwsze musi być czysta i sucha. Po drugie - równa. A jeśli była wcześniej pomalowana farbami „z wyższej półki”, tworzącymi na powierzchni ściany coś w rodzaju powłoczki ochronnej, przed ścieraniem czy brudzeniem, należy takie farby zmatowić papierem ściernym, a następnie zagruntować. Warto więc za pomocą próbki fototapety sprawdzić przyczepność podłoża. Jest to najlepsza metoda, by ocenić czy nasze podłoże jest właściwie przygotowane i czy farba nie będzie osłabiać siły kleju fototapety.

Przed klejeniem warto też zdemontować gniazdka oraz wszelkie inne, tego typu, wystające elementy, dzięki czemu nasz efekt końcowy będzie znacznie bardzie estetyczny. Jeśli gruntujemy, musimy zrobić to odpowiednio wcześniej, tak by grunt zdążył wniknąć w podłoże. Bardzo ważnym etapem jest sprawdzenie fototapety przed przystąpieniem do klejenia. Należy przyjrzeć się, czy nie uległa uszkodzeniu w transporcie, lub czy nie ma wad fabrycznych. Jeśli składa się z kilku brytów, należy ułożyć je koło siebie i porównać grafikę na łączeniach.

Jeśli mamy już przygotowaną ścianę i sprawdzoną fototapetę, to czas przygotować narzędzia i rozplanować ułożenie fototapety na ścianie. Na tym kończą się czynności wstępne i możemy przystąpić do etapu właściwego klejenia fototapety. I tu proponujemy jeszcze obejrzenie filmików instruktażowych, będą na pewno pomocne. Dzięki nim, w szybki i prosty sposób, dowiemy się jak robią to inni oraz jak wyglądają sprawdzone i skuteczne metody naklejania fototapet na ścianę. Teraz już nie powinno być żadnych problemów; w zależności od materiału, na który się zdecydowałeś, postępuj zgodnie z instrukcją.

I tak np. jeśli wybrałeś tapetę winyl na flizelinie - nałóż klej na ścianę, tapetę lateksową - nałóż klej na tapetę. Przy tapetach lateksowych bardzo ważne jest, aby kolejne części (pasy) tapety, pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taki sam czas. Zaleca się tapetowanie w kierunku od okna (źródła światła) do drzwi. W instrukcji, zarówno tej pisemnej, jak i w postaci filmów, są te i inne wskazówki, jeśli będziesz kleić wg opisanych zasad, to będziesz się cieszyć wspaniałym efektem końcowym, dekoracją o której marzyłeś.