Wnętrze w stylu rustykalnym z autorskimi fototapetami czyli połączenie idealne?

Wnętrze w stylu rustykalnym z autorskimi fototapetami czyli połączenie idealne?

Styl rustykalny to tęsknota za życiem na wsi. Ma być sielsko i spokojnie. Jest też trochę romantyczny. Dzięki temu stylowi wnętrzarskiemu możesz poczuć kontakt z naturą, z przyrodą. Jednak styl rustykalny nie musi automatycznie oznaczać mnóstwa drewnianych mebli, podłóg i zbędnych bibelotów. Wtedy będzie kiczowato, wsiowo i zwyczajnie brzydko, a przecież nie o taki efekt w pomieszczeniu Ci chodzi. Na tych niepotrzebnych przedmiotach z pewnością będzie się tylko gromadził kurz. W mieszkaniu zamiast sielskiego klimatu będziesz mieć tylko jeden wielki bałagan.

Jeżeli chcesz, aby wszystko się ładnie ze sobą komponowało, to musisz zachować umiar. Urządzenie domu w stylu rustykalnym nie musi oznaczać zrobienia z niego drewnianego skansenu pełnego lamp naftowych, żelazek oraz kołowrotków. Nie miej takiego wyobrażenia, bo zamiast ciekawego mieszkania, będziesz miał prawdziwe muzeum. Nic, tylko zaprosić zwiedzających i zacząć sprzedawać bilety wstępu. Rustykalny wystrój nie polega na skumulowaniu niepasujących do siebie przedmiotów. Skoncentruj się na tym, żeby we wnętrzu znalazło się wszystko to, co naturalne, tradycyjne i nawiązujące do spokojnego życia na wsi. Wtedy uda Ci się stworzyć pomieszczenie, które będzie jednocześnie zachwycające i ponadczasowe.

Jaka jest historia stylu rustykalnego?

Rustykalny styl we wnętrzach odnosi się do wiejskiego, spokojnego, w zgodzie z rytmem natury życia. Na pewno kojarzy się on z ludowością z XIX i XX wieku. W takim wnętrzu możesz się poczuć trochę tak, jakbyś był w dawnym gospodarstwie albo w takiej wiejskiej chałupie lub dworku. Wszystko zależy od tego, na jaki wystrój się ostatecznie zdecydujesz. Styl rustykalny bez opamiętania czerpie z dawnych czasów. Można mieć wrażenie, że przeniosłeś się do poprzedniego wieku.

Jakie są najważniejsze cechy stylu rustykalnego?

Bardzo ważne w rustykalnych aranżacja wnętrz są tkaniny i materiały nawiązujące do natury. Dominuje tutaj bez wątpienia drewno z widocznymi na nim słojami. Kolejnym naturalnym materiałem jest oczywiście kamień. Dlatego możesz raz na zawsze zapomnieć o sztucznych dodatkach, ponieważ zepsują one całą stylizację wnętrza. Możesz pozwolić sobie jednak na przedmioty ceramiczne lub metalowe. W tym przypadku doskonale sprawdzi się na przykład żelazo lub miedź.

Jeżeli chodzi o kolorystykę pomieszczeń w stylu rustykalnym, to powinnaś wybrać ciepłe lub neutralne barwy. Mogą to być na przykład klasyczne biele lub beże. W tym stylu dobrze odnajdą się również kolory Ziemi, czyli brązy. Zapomnij natomiast o intensywnych kolorach, na przykład o czerwieni, ponieważ nie będzie ona pasowała do stylu rustykalnego. Możesz natomiast bez ograniczeń korzystać z inspiracji  ludowych oraz z barwnych wzorów. Mogą być one zarówno na ścianach, meblach, jak i na tkaninach w domu. Bardzo dobrym wyborem będą również kwiaty, kratki, paski. Służą one przede wszystkim do lekkiego ożywienia stylu rustykalnego. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie we wnętrzach ornamentyki na meblach. Oczywiście musi ona nawiązywać do motywów wsi. Kolejnym ciekawym elementem w stylu rustykalnym bez wątpienia jest stylizowane drewno z przetarciami. W tym wnętrzu dobrze odnajdą się również tradycyjne cegły albo pomalowane na biały kolor. Możesz położyć ją na całej ścianie albo tylko na jej fragmencie.

Jakie są meble w stylu rustykalnym?

Umeblowanie w stylu rustykalnym jest oparte na prostych elementach oraz na naturze. Możesz w nim znaleźć między innymi kute półki, drewniane łóżka (mogą być pomalowane na biało). Surowe drewno oczywiście również się obroni z tym stylu. Dodatki w stylu rustykalnym po prostu muszą być piękne i sielankowe. Jednak nie kiczowate. Dobrą propozycją będzie na przykład zegar z kukułką, wiklinowe kosze, suszone kwiaty, lniane obrusy, skóry, czy tkane dywaniki. Takie dodatki doskonale uzupełnią cały wystrój w stylu rustykalnym.

Najważniejsze jest to, aby te dodatki dobrze komponowały się z meblami. Muszą być tak samo jak cały wystrój inspirowane wsią i dawnymi czasami. W pomieszczeniu do odpoczynku i relaksu, czyli w salonie najważniejszym elementem jest oczywiście sofa. Powinna mieć miękkie obicie z naturalnej tkaniny albo ze skóry. Dobrze jest umieścić tuż obok niej kominek, który będzie jeszcze bardziej ocieplał pomieszczenie. W pokoju dziennym powinieneś ustawić również komodę najlepiej drewnianą lub wieloletni kredens.

Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym?

W sypialni urządzonej w zgodzie ze stylem rustykalnym najważniejsze są najdrobniejsze detale. Jednak radzimy Ci zacząć od dobrze dobranych mebli, ponieważ to właśnie one robią cały efekt. To właśnie na nie Twoi goście spojrzą w pierwszej kolejności. W dodatku meble powinny być bardzo wysokiej jakości, ponieważ będziesz z nich korzystał najczęściej. Zwróć uwagę zarówno na rodzaj mebli, jak i na ich wygląd.

Najważniejsze, co musisz zapamiętać to fakt, że meble w stylu rustykalnym muszą być zrobione z drewna. Możesz postawić na przykład na szafy, komory oraz proste łóżka. Muszą mieć solidną, stabilną konstrukcję. Mogą nawet wyglądać na trochę zniszczone, bo w stylu rustykalnym najbardziej liczy się właśnie naturalność. Mijający czas może być widoczny na meblach. Dlatego nic  nie stoi na przeszkodzie, żebyś kupił je z drugiej ręki.

Do stylu rustykalnego częstym wyborem są na przykład meble dębowe albo sosnowe. Jakie meble będą dobrze pasowały do sypialni w stylu rustykalnym? Wszystko zależy od tego, jakie pomieszczenie pragniesz urządzić. W rustykalnej sypialni niezbędnym elementem wydaje się nam komfortowe łóżko. Może być sosnowe. Dodaj do nich komodę na pościel oraz niewielki nocny stolik. Bardzo dobrym wyborem do sypialni w stylu rustykalnym będzie łóżko z baldachimem. Najważniejsza reguła jest taka, że urządzenie sypialni w stylu rustykalnym, musi wiązać się z postawieniem w niej funkcjonalnych mebli. Nie uświadczysz tutaj żadnych niepotrzebnych bibelotów Dopełnieniem stylu rustykalnego może być oczywiście pościel w naturalnych kolorach. Z dekoracji możesz sobie pozwolić jedynie na ozdobne uchwyty meblowe, ręcznie kute haczyki na ubrania w przedpokoju lub żeliwną lampę pod łóżkiem. Możesz też położyć sobie lnianą serwetę na komodzie. Te wszystkie drobne elementy spowodują, że w pomieszczeniu zapanuje klimat jak na dawnej wsi. W sypialni w stylu rustykalnym doskonale sprawdzą się również elementy dekoracyjne wykorzystujące ręcznie kute żelazo oraz odlewy żeliwne. Możesz do tego oczywiście dodać dekoracje wykonane z naturalnych tkanin. Mamy tutaj na myśli na przykład wspomnianą już wcześniej lnianą serwetę lub żywe rośliny. Polecamy w szczególności żywe, cięte kwiaty. W sypialni będą one stanowiły naprawdę przepiękną ozdobę. Tak samo jak jedna z naszych fototapet autorskich.

Fototapety autorskie charakteryzują się przepięknymi wzorami. W naszej ofercie znajdziesz fototapety pasujące dosłownie do każdego stylu wnętrzarskiego, również rustykalnego. Do sypialni możemy Ci polecić na przykład fototapetę autorską Trawki. Jak sama jest nazwa wskazuje przedstawia ona łąkowe trawy. Ze stylem rustykalnym łączy ją kolorystyka, ponieważ dominują beże oraz roślinny motyw. Taka fototapeta autorska z pewnością ułatwi Ci szybkie zaśnięcie. Może nawet przeniesiesz się w śnie na tę wspaniałą łąkę?

FOTOTAPETA TRAWKI

FOTOTAPETA TRAWKI

Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu rustykalnym?

Bardzo dobrym miejscem, w który dobrze wpisze się styl rustykalny jest oczywiście Twoja kuchnia. W sklepach internetowych i stacjonarnych na pewno uda Ci się znaleźć bardzo wiele mebli stylizowanych na starsze niż są w rzeczywistości. W kuchni w stylu rustykalnym meble obowiązkowo muszą być z prawdziwego drewna. Jeżeli imitacja, to wręcz łudząco podobna do naturalnego materiału. Jednak styl rustykalny w kuchni oczywiście nie składa się wyłącznie z mebli, ponieważ to byłoby zbyt proste. Bardzo dobrze będzie w takich wnętrzu wyglądał na przykład stary piec kaflowy lub kuchnia węglowa. Możesz te elementy wystroju wnętrza traktować zarówno jak dekorację, jak i funkcjonalne urządzenie. Najlepiej jest zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym od samego początku. Wtedy bez problemu będziesz mógł dopasować do tego stylu absolutnie wszystkie sprzętu AGD i całość będzie się ze sobą bardzo ładnie komponowała.

Jaka fototapeta autorska będzie pasowała do kuchni w stylu rustykalnym? Tutaj dobrym wyborem będzie na przykład fototapeta autorska Intensywnie Pastelowe motyle. Od razu przywodzi ona na myśl sielski klimat wsi. Takie motylki mogą być świetnym elementem dekoracyjnym na przykład na ścianie, przy której będzie stał stół kuchenny. Będą ciekawym i jednocześnie niedominującym elementem wystroju wnętrza.

FOTOTAPETA INTENSYWNE PASTELOWE MOTYLE

FOTOTAPETA INTENSYWNE PASTELOWE MOTYLE

Poza pięknymi, drewnianymi blatami, szafkami i półkami, w kuchni w stylu rustykalnym przydadzą się również liczne dodatki wykonane koniecznie ze stali nierdzewnej albo z mosiądzu. Możesz z takich samych materiałów wybrać uchwyty i klamki, aby kuchnia stanowiła spójną całość. Drewniane meble kuchenne posiadają tę ogromną zaletę, że w razie potrzeby zawsze bez problemu możesz je przemalować na inny kolor. Surowe meble kuchenne również prezentują się przepięknie. Meble kuchenne w stylu rustykalnym mogą być wyprodukowane z takich gatunków drzew, jak na przykład; brzoza, czy buk. Natomiast szafki i półki muszą charakteryzować się najwyższą możliwą jakością. Obecnie producenci mebli kuchennych bardzo chętnie inspirują się stylem rustykalnym. Dlatego nie powinieneś mieć żadnego problemu ze znalezieniem takich, które w stu procentach trafią w Twój gust. Ty również możesz sobie pozwolić na urządzenie Twojego domu w tylu sielskim i spokojnym. Jak mówił klasyk wsi spokojna, wsi wesoła. U Ciebie również może być właśnie tak. Wystarczy, że skorzystasz z wymienionych przez nas wcześniej porad aranżacyjnych.

Oczywiście kuchnia i sypialnia to nie jedyne pomieszczenia, które możesz urządzić w stylu rustykalnym. Doskonale będzie on się prezentował również w łazience. Pamiętaj, żeby umieścić w niej drewniane elementy oraz żywe rośliny. 

Ostatnie artykuły

Popularne artykuły

Tagi

Archiwum Bloga