Jakie dobrać fototapety do modnego wnętrza w stylu PRL?

Jakie dobrać fototapety do modnego wnętrza w stylu PRL?

Niektóre style architektoniczne co jakiś czas powracają jak bumerang. Jednych ten stan rzeczy bardzo cieszy, a innych wręcz przeciwnie. Jednym z takich trendów jest urządzanie mieszkania w stylu PRL. Pokolenie Y uważa, że czasy PRL-u były czymś fantastycznym i żałują, że nie było im dane urodzić się właśnie wtedy. Kicz z lat młodości ich rodziców budzi w nich dziwny sentyment. Natomiast tak zwani milenialsi są zdania, że styl PRL jest czymś nowym i niezwykle odświeżającym w aranżacji wnętrz. Tak naprawdę nie jest do końca istotne, co Ty myślisz na temat powrotu mody na PRL. Warto go znać. Ucieszyłoby nas bardzo, gdybyś mimo wszystko był jego zwolennikiem. Wynika to stąd, że mamy mnóstwo fototapet w tym stylu i pragniemy je Tobie zaprezentować. Może wrócą do Ciebie dzięki temu dobre wspomnienia i łezka zakręci się w oku?

Dlaczego powinieneś przeczytać ten artykuł?

Przede wszystkim z tego względu, że zawiera on mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji. Podpowiemy Ci, czy urządzenie mieszkania w stylu PRL będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, czy raczej powinieneś sobie to odpuścić. W dodatku wyjawimy Ci tę tajemnicę, jakie meble będą perfekcyjnie pasowały do tego rodzaju wnętrza. Podpowiemy Ci również, jak w tym stylu zaaranżować salon, kuchnię, sypialnię lub łazienkę. Na pewno w takim wnętrzu starsze pokolenia poczują się tak, jakby nagle ubyło im kilka dobrych lat. Zabierzemy Cię w podróż do przeszłości. Nie mamy może wehikułu czasu, ale za to posiadamy naprawdę sporo wiadomości na temat czasów PRL-u. Zachęcamy Cię do skorzystania z naszych praktycznych wskazówek, ponieważ dzięki nim szybko i niedrogo sprawisz, że Twój dom, będzie wyglądał jak żywcem wyjęty z okresu PRL-u.

Kto powinien sobie urządzić mieszkanie w stylu wnętrzarskim PRL?

Styl PRL w domu lub w mieszkaniu bez żadnych wątpliwości spodoba się młodym ludziom. Paradoksalnie chociaż nie żyli oni w tamtych czasach, to i tak mogą odczuwać pewien sentyment i żal, że nie dane im było przeżyć tego, co ich rodzice. Warto tutaj również podkreślić, że mogą mieć na to duży wpływ wspomnienia dziadków lub rodziców. Oczywiście te pozytywne. Najwięcej miłośników stylu retro i vintage pewnie jest w gronie dwudziestolatków oraz trzydziestolatków. Z oczywistych względów. To właśnie oni w największym stopniu doceniają i szanują niepowtarzalną atmosferę panującą w czasach PRL-u. To powoduje, że chcą, aby ich mieszkania wyglądały praktycznie tak samo, jak ich rodziców w czasach młodości.

Na ścianach może się znaleźć na przykład fototapeta autorska Samochód Retro. Możesz na niej zobaczyć Mustanga na tle palm, który był marzeniem nie jednego mężczyzny. Z pewnością ta fototapeta stanowi kwintesencję czasów PRL-u. Poza fototapetami autorskimi możesz dobrać też inne dekoracje i dodatki. Znajdziesz je na przykład na aukcjach internetowych oraz na targach staroci. Dobrym pomysłem jest również rozpatrzenie się po mieszkaniach rodziny i znajomych. Może mają takie przedmioty, które już dawno chcieli wyrzucić? Dla Ciebie te niepotrzebne starocie mogą się stać rzeczami na wagę złota. Dodamy jeszcze tylko, że warto je poddać renowacji nawet niewielkiej. Wtedy będą się naprawdę znakomicie i ciekawie prezentowały we wnętrzu w stylu PRL.

FOTOTAPETA SAMOCHÓD RETRO

FOTOTAPETA SAMOCHÓD RETRO

Wszechstronność tego stylu w aranżacji wnętrz wynika stąd, że pasuje on praktycznie do każdego mieszkania. Zamierzamy Ci to zaraz udowodnić. W stylu PRL dominują barwne wzory, wzorzyste tapety oraz bardzo charakterystyczne meble. Do takiego wnętrza z pewnością będzie bardzo dobrze pasowała na przykład fototapeta autorska Retro Twarze. Od razu wprowadzi do Twojego wnętrza odpowiedni klimat. Chcielibyśmy tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że styl PRL możesz zaaranżować dosłownie na każdym metrażu. Przy galopującym wzroście cen mieszkań, w szczególności w Warszawie, jest to wręcz rewelacyjna informacja. Jeżeli lubisz nasze fototapety autorskie, to bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki nim możesz optyczne powiększyć lub pomniejszyć wnętrze. Zależnie od Twoich indywidualnych potrzeb.

FOTOTAPETA RETRO TWARZE

FOTOTAPETA RETRO TWARZE

Co to oznacza w praktyce? Weź pod uwagę fakt, że w tapetach w stylu PRL dominują rozmaite faktury oraz wzory. Możemy Ci na przykład polecić fototapetę autorską Jasne Drzwi do Garażu. Z jednej strony przedstawia ona trudną do określenia strukturę, a z drugiej samochód. Przypomina on Fiata lub Poloneza. Jednak tutaj nie jesteśmy w tej konkretnej dziedzinie ekspertami. Styl PRL jest wręcz stworzony do mieszkań w bloku. W końcu powstał w niewielkich mieszkaniach budowanych z tak zwanej wielkiej płyty. Kto obecnie jest na etapie poszukiwania swojego własnego lokum, ten z pewnością doskonale wie, o czym mowa.

FOTOTAPETA JASNE DRZWI DO GARAŻU

FOTOTAPETA JASNE DRZWI DO GARAŻU

Jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne stylu PRL?

Styl PRL. Czym się on wyróżnia? Mieszkania kupowane i urządzane w czasach PR wyróżniały się głównie bardzo dużą ilością mebli. Dziś coś takiego jest zwyczajnie nie do pomyślenia i nie do zaakceptowania. Dodamy tutaj jeszcze, że we wnętrzach w czasach PRL królowały wzorzyste tapety oraz oczywiście tureckie dywany. Przyznaj się, że też taki miałeś. Oczywiście, jeżeli już zdążyłeś się wtedy urodzić i żyć w tamtych czasach. We wnętrzach nie brakowało również zasłon. Oczywiście musiały być ciężkie i wzorzyste. Wracając jeszcze do samych fototapet, to serdecznie polecamy Ci fototapetę autorską Delikatny Tajemniczy Ogród. Przedstawia ona kwiaty, ale są one na tyle upiorne i ponure, że z pewnością dobrze się wpiszą w klimat PRL-u. Wnętrza powiedzmy sobie szczerze w tamtych czasach nie prezentowały się zbyt zachęcająco. Wynikało to przede wszystkim stąd, że nie było tak, jak dzisiaj swobodnego dostępu do mebli i dodatków. To, co było prezentowało się zwyczajnie brzydko.

FOTOTAPETA DELIKATNY TAJEMNICZY OGRÓD

FOTOTAPETA DELIKATNY TAJEMNICZY OGRÓD

W dodatku te wszystkie meble i dodatki trzeba było upchnąć na mikroskopijnej powierzchni. Ci, którzy musieli w ten sposób mieszkać i funkcjonować na co dzień, z pewnością nie są zadowoleni z powrotu tych trendów. Nie podzielają też zachwytów dwudziestolatków i trzydziestolatków. Jak to w życiu. Jedni chcą zapomnieć, a drudzy zachować w pamięci na jak najdłużej. Nie oceniamy. Decyzję pozostawiamy Tobie. W końcu to Twój remont i Twoje mieszkanie.

Jak wykończyć ściany i podłogi we wnętrzu w stylu PRL?

Na podłogach w czasach PRL-u dominowały oczywiście parkiety drewniane. Były układane w różne wzory. Możemy wśród nich wymienić na przykład cegiełki, kwadraty, jodełkę, czy drabinki. Pewnie Twoi rodzice również mieli w domu lub w mieszkaniu taki parkiet. Ogólnie takie pokrycie podłogi nie odeszło na wieki w przeszłość. Można to zaobserwować we wnętrzach projektowanych w ostatnich latach. Parkiety zdecydowanie wróciły do łask. Różnią się jednak trochę sposobem ich ułożenia. Poza parkietem we wnętrzu w stylu PRL możesz również położyć gumową wykładzinę, czyli tak zwane linoleum. Dzisiaj we wnętrzach raczej kładzie się panele lub LTV. Natomiast jeżeli chodzi o ściany, to w czasach PRL-u bardzo modne były tak zwane lamperie pokryte farbą olejną. Oczywiście ta ostatnia musiała się błyszczeć, żeby było jeszcze bardziej dekoracyjnie i luksusowo. Od siebie dodamy jeszcze tylko, że takie lamperie zazwyczaj były spotykane w urzędach, w szkołach, w szpitalach oraz w mieszkaniach. Pewnie miałeś coś takiego w swojej kuchni, jadalni lub sypialni w rodzinnym domu. Dzisiaj możesz co najwyżej położyć sobie na ścianę fototapetę autorską we wzór lamperii. Klimat PRL-u masz wtedy zapewniony. Może o tym nie wiesz, ale początkowo lamperie służyły do tego, aby ochronić ścianę w pomieszczeniu przed brudem oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. We wnętrzach w stylu PRL można było spotkać również charakterystyczną boazerię. Nie będziemy się tutaj rozpisywać, ponieważ jest to klasyk. Możesz coś takiego zobaczyć jeszcze w starych filmach oraz w mieszkaniach, w których już od dawna nie było żadnego remontu.

Jeżeli chcesz mieć ją we własnym domu, to serdecznie polecamy Ci zamówienie w naszym sklepie internetowym fototapety o nazwie Paneling. Początkowo boazeria była formą dekoracji. Dziś również może pełnić tę funkcję. Jednak tylko wtedy, gdy będzie w formie fototapety. Trochę nowoczesności takiemu wnętrzu doda na przykład boazeria pomalowana białą farbą. Rozwiązania wnętrzarskie z czasów PRL-u musiały być przede wszystkim tanie, wygodne, funkcjonalne oraz proste w produkcji. Lamperie oraz boazeria spełniały bez wątpienia wszystkie wymienione tutaj wymogi.

Czym się wyróżniały meble w stylu PRL?

W tamtych czasach meble miały lekką formę. Mimo tego były naprawdę wyraziste. Może nawet tego nie pamiętasz, ale ważnym wyróżnikiem mebli w czasach PRL-u było to jednocześnie mogły one spełniać nawet kilka funkcji. W końcu czasy były takie, że nie było miejsca na meble. Tak naprawdę nie było przestrzeni absolutnie na nic. Dlatego w pomieszczeniu musiało być tylko to, co jest absolutnie niezbędne. Trudno jest nazwać to minimalizmem z tego względu, że chociaż mebli było mało, to i tak pomieszczenie było maksymalnie zagracone. Niestety. Dodamy jeszcze od siebie tylko tyle, że tamte stoliki, komody, czy krzesełka, również dobrze się sprawdzą na niewielkich przestrzeniach. Może właśnie dlatego powracający trend na PRL tak cieszy studentów oraz wszystkie te osoby, które z rozmaitych względów są zmuszone do mieszkania na naprawdę ograniczonej przestrzeni.

Bardzo ciekawym i jednocześnie potrzebnym elementem wyposażenia wnętrza w czasach PRL była tak zwana meblościanka oraz tapczan. Kiedyś znienawidzone, a dzisiaj uwielbiane przez mnóstwo osób. Z pewnością wspominają je one z sentymentem. Stoliki, komody, czy krzesełka z czasów PRL również dziś się doskonale sprawdzą w nowoczesnych wnętrzach. Wynika to stąd, że skutecznie przełamią tę surowość dzisiejszych pomieszczeń. Niby jest elegancko i stylowo, ale jednak jakoś zimno. Mamy nadzieję, że nasze pomysły na wnętrza i na dekoracje w stylu PRL przypadły Ci do gustu. Może się nawet nimi zainspirujesz i stworzysz własne mieszkanie w stylu PRL?

Ostatnie artykuły

Popularne artykuły

Tagi

Archiwum Bloga