Fototapety z dalekiej Azji – czyli co na ścianę w japońskim stylu?

Fototapety z dalekiej Azji – czyli co na ścianę w japońskim stylu?

Jakie są najważniejsze cechy stylu orientalnego?

Powszechnie twierdzi się, że Orient jest czymś egzotycznym i odmiennym, od tego, co na co dzień możesz zobaczyć w Polsce. Dokładne określenie Orientu jest o wiele trudniejszym wyzwaniem. Orient to przede wszystkim kraje azjatyckie, w tym oczywiście Indie, Chiny, Japonia oraz Tajlandia. Do tego z chęcią jeszcze dorzucimy Wietnam i Koreę. Niektórzy do tych państw dołączają również kraje Afryki Północnej, w tym Maroko, Tunezję i Bliski Wschód. Styl orientalny, jak sam możesz się tutaj przekonać, jest bardzo rozległym i trudnym do zdefiniowania pojęciem. Przeplatają się w nim bardzo różne nurty i kultury. Indie są maksymalnie kolorowe i wesołe.

Natomiast Japonia kojarzy się z trochę inaczej postrzeganym niż w Europie minimalizmem. Na pewno w japońskich domach nie znajdziesz mnóstwa mebli ani dodatków. Styl orientalny to obecnie mieszanka różnych inspiracji. Co ciekawe jest spójna i przez to lubiana przez wiele osób. Chcemy tutaj również wspomnieć o tym, że styl orientalny polega na przeniesieniu do Europy Wschodniego spojrzenia na aranżowanie wnętrz. Styl japoński możesz zobaczyć między innymi na wielu fototapetach. Jedną z nich jest między innymi fototapeta autorska Wśród Kwiatów. Widać na niej, jak sama nazwa wskazuje kobietę otoczoną przez kwiaty. Zieleń, złoto, czerwień, brązy. Te kolory się ze sobą pięknie przeplatają i tworzą jedną kompozycję. Wszystkie są utrzymane w ciepłej tonacji. Kobieta jest owinięta prześcieradłem i wygląda, jakby dopiero co wstała z łóżka. Taka fototapeta będzie bardzo ładnie komponowała się z pomieszczeniem w stylu japońskim. Na fototapecie w stylu japońskim mogą się znaleźć również ptaki. Mogą być one nawet zamknięte w klatkach, co jest bardzo charakterystyczne dla tego kraju.

FOTOTAPETA WŚRÓD KWIATÓW

Zobacz produkt

Polecamy Ci między innymi fototapetę autorską Rajskie Ptaki. Możesz na niej zobaczyć kolorowe ptaszki, które siedzą sobie na intensywnie zielonych liściach. Ze względu na to, że ta fototapeta jest bardzo wyrazistym akcentem, to zachęcamy Cię, aby pozostała jedyną dekoracją w pomieszczeniu.

Orientalne wnętrza stały się modne w Europie w pierwszej połowie XIX wieku. Europejczycy zaczęli wtedy podróżować na masową skalę i w ten sposób odkrywać świat. Ich celem podróży stały się również kraje azjatyckie. Wcześniej nikt nie znał tej części świata, więc budziła ona największą ciekawość. Warto pamiętać też o tym, że właśnie wtedy w dużym stopniu rozwinął się transport. To wszystko sprawiło, że egzotyczne motywy w mieszkaniach stały się hitem. Czasami nie ograniczano się do jednego pomieszczenia. Europejczycy nagle zapragnęli mieć całe domy w stylu japońskim lub chińskim.

Ta moda na chwilę przycichła, aby nagle znowu wybuchnąć w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Wynikało to z silnego zainteresowania religiami Bliskiego Wchodu w tamtym okresie. Wtedy chciano mieć tak jak w… Dlatego ciężko tutaj mówić o jakichkolwiek inspiracjach. Po prostu kopiowano 1:1. Pomieszczenia indyjskie, indonezyjskie, irańskie oraz marokańskie. Jak możesz się domyślić w mieszkaniach w Europie prezentowało się to nienaturalnie i maksymalnie kiczowato. Jednak jak mówił klasyk, o gustach się nie dyskutuje. W stylu orientalnym łączy się ze sobą bardzo wiele kultur, nurtów i kolorów. Wyrazem tego są również dekoracje ścienne.

Czy możesz powiesić sobie mandalę na ścianie?

My nie mamy absolutnie nic przeciwko. Jest to niesamowicie klasyczny, indyjski wzór. Występuje w wielu odmianach. Mandala zawsze musi być wpisana w koło. Występuje zazwyczaj na fototapetach. Nam bardzo przypadła do gustu fototapeta z kolorową mandalą. Mocno kojarzy się z Indiami i rozweseli nawet najbardziej ponure pomieszczenie.

Jak styl orientalny wygląda współcześnie we wnętrzach?

Możesz ze spokojem odetchnąć, ponieważ zdecydowanie widać, że Europejczycy trochę wyhamowali. Widać to w pomieszczeniach. Już nie kopiują wnętrz z azjatyckich krajów, nie przeładowują ich dodatkami i nie chcą robić niczego na siłę. To wszystko są bardzo pomyślne wiadomości. Obecnie panuje moda na to, aby brać ze stylu orientalnego tylko niektóre elementy i w naturalny sposób łączyć je ze stylem, który już panuje we wnętrzu. Taka taktyka jest o wiele bardziej opłacalna, niż udawanie, że mieszkamy w Azji. Przy aranżowaniu wnętrza w stylu orientalnym musisz być bardzo uważny. Miej trochę szacunku dla obcej kultury. Uważaj, w szczególności na mocne barwy, na bardzo duże ilości dodatków, czy na niepasujące do siebie wzory. Nie wprowadzaj też do pomieszczenia bogatych zdobień, bo całość będzie się prezentowała zwyczajnie kiczowato. Jak z bazarku. A przecież zależy Ci na wręcz przeciwnym efekcie.

Styl orientalny charakteryzuje się przepychem, różnorodnością, bogactwem, egzotyką, szacunkiem dla tradycyjnego rzemiosła oraz do samodzielnie wykonywanych przedmiotów, na przykład dekoracji. Chociaż styl orientalny musi być wyrazisty, to nie może być przeładowany i tandetny. Niestety bardzo łatwo jest przekroczyć tę cienką granicę. Z tego względu, jeżeli naprawdę zależy Ci na urządzeniu eleganckiego mieszkania w stylu orientalnym, to zachęcamy Cię nie tylko do skorzystania z naszych porad, ale również do zatrudnienia profesjonalnego architekta wnętrz. Im większe doświadczenie, tym bardziej zjawiskowy i nowatorski rezultat.

Co jeszcze wyróżnia styl orientalny? Przede wszystkim fakt, że kolorystka w tym wnętrzarskim trendzie jest jedyna w swoim rodzaju. Dominują: intensywne czerwienie, zielenie, żółcie, fiolet, pomarańcz, różowy oraz biel i czerń. Natomiast jeżeli chodzi o wykorzystywane w stylu orientalnym materiały, to będą to przede wszystkim egzotyczne gatunki drewna, bambus, wiklinę, metal, szkło oraz papier. Dodatkami w stylu orientalnym mogą być oczywiście fototapety autorskie. Mogą znajdować się na nich takie wzory jak na przykład marokańskie lub chińskie lampiony, kadzidełka, małe, dekorowane stoliki pomocniki, chińska porcelana, figurki Buddy, czy po prostu orientalne wzory.

https://picturewall.pl/fototapety/autorskie/gejsza-w-ogrodzie-wf534.html

Zobaczprodukt

Co powinno się znaleźć w mieszkaniu w stylu orientalnym?

Poza dekoracjami w stylu azjatyckim niesamowicie ważne są meble. Zazwyczaj są produkowane z egzotycznych gatunków drewna. Możemy tutaj między innymi wymienić palisander. Mają też wiele rzeźbiarskich zdobień. To bez wątpienia znacząco ma wpływ na ich wysokie ceny, ponieważ to wymaga naprawdę bardzo wiele pracy. Jest to wręcz tak zwana koronkowa robota. Warto tutaj jeszcze dodać, że meble mogą być intarsjowane albo dekorowane malowidłami. Często charakteryzują się one wyrazistymi kształtami. Dlatego, gdy zamierzasz urządzić wnętrze w stylu orientalnym, to serdecznie zachęcamy Cię do tego, żebyś postawił na jeden bogato zdobiony mebel. Pozostałe mogą być raczej neutralne. Bardzo charakterystyczne dla wnętrz na Wschodzie są małe stoliki i konsolki. Najczęściej wytwarza się je z metalu, teku albo z bambusa. Czasami takie meble inspirowane Wschodem są misternie zdobione. Zazwyczaj są również polichromowane.

Jakie fototapety autorskie są charakterystyczne dla stylu orientalnego?

Tak naprawdę możemy tutaj wymienić wszystkie motywy, które bardzo mocno kojarzą się z japońskim krajobrazem. Mamy tutaj na myśli między innymi przyrodę, architekturę oraz oczywiście samych Japończyków. Fototapety autorskie swoim stylem nawiązujące do kraju kwitnącej wiśni z pewnością spodobają się każdemu, kto lubi nie tylko Japonię, ale ogólnie podróżowanie. Nawet to polegające na oglądaniu filmów o dalekich krajach. Mamy nadzieję, że nasze propozycje fototapet autorskich pozwolą Ci przenieść się do Japonii chociaż w myślach i poczuć ten jednymi w swoim rodzaju klimat. Możemy Ci tutaj polecić na przykład fototapetę Intensywne Pastelowe Motyle. Jest na niej dużo różu, który mocno się kojarzy właśnie z Japonią. W dodatku motyle często lubią krążyć wokół kwiatów wiśni, które są niezaprzeczalnym symbolem Japonii.

FOTOTAPETA KREMOWE CZAPLE

Zobacz produkt

Z tym krajem kojarzą się również przepiękne rośliny. Jedną z nich bez żadnych wątpliwości jest bambus. Chociaż nie mamy żadnych fototapet autorskich z tym motywem, to możemy Ci zaproponować mnóstwo zwykłych fototapet, które też są ciekawe i charakteryzują się naprawdę wysoką jakością.

Jeżeli lubisz Japonię oraz panującą w niej atmosferę, to bez żadnych wątpliwości spodobają Ci się fototapety pokazujące krajobrazy. Japonia znajduje się na tyle daleko od naszego kraju, że nadal dla wielu osób jest wyjątkowo egzotycznym terenem. Dodamy jeszcze tutaj od siebie, że nie zawsze masz okazję do tego, aby pojechać do Japonii. Z różnych względów. Nie tylko finansowych. Jednak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś urządził Twoje mieszkanie, albo chociaż jedno z jego pomieszczeń w stylu orientalnym. W dużym stopniu pomogą Ci w tym nasze fototapety autorskie, które są inspirowane właśnie Japonią.

Natomiast, jeżeli kiedyś już udało Ci się wyjechać do tego kraju i zwyczajnie za nim tęsknisz, to fototapety autorskie na przykład z kwiatami lub z roślinami, pozwolą Ci zanurzyć się w przepięknych wspomnieniach. Jedną z naprawdę wartych uwagi fototapet autorskich jest na przykład Lotusowe Opowieści. Możesz na niej zobaczyć wspaniałe, kolorowe kwiaty. Dzięki nim będziesz mógł się chociaż częściowo przenieść do ukochanej Japonii.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego rozbudowanego artykułu wiesz już doskonale, jak smakuje styl orientalny, nazywany również azjatyckim. W dodatku wiesz, czego się wystrzegać, a o czym nie możesz absolutnie zapomnieć przy aranżacji tego rodzaju pomieszczenia. Nie zapomnij o uzupełnieniu wnętrza o fototapety autorskie rodem z Japonii! Na sam koniec możemy Ci już tylko życzyć przyjemnego urządzania i zachwytów gości.

Ostatnie artykuły

Popularne artykuły

Tagi

Archiwum Bloga