Oryginalne fototapety stworzone przez artystów jako ważny dodatek do stylu industrialnego

Oryginalne fototapety stworzone przez artystów jako ważny dodatek do stylu industrialnego

Styl industrialny jest bardzo silną konkurencją dla skandynawskiego. Oba nadal nie wychodzą z mody i mają swoich zaciekłych zwolenników. Styl industrialny z jednej strony jest niesamowicie prosty, a z drugiej słynie z oryginalności. Dzięki temu każde wnętrze od razu nabierze niesamowitego i wartego zapamiętania charakteru. Czasami spotykamy się z wieloma mitami dotyczącymi tego stylu. Jednymi z nich jest fakt, że jest on przeznaczony wyłącznie dla dużych przestrzeni. Nic bardziej mylnego. Jeżeli wprowadzisz do pomieszczenia praktyczne rozwiązania, to możesz go wprowadzić nawet do niewielkiej kawalerki w bloku lub w kamienicy. Jakie są najważniejsze cechy stylu industrialnego we wnętrzach? Jak możesz sprawić, żeby jego surowy charakter, nie wybijał się na pierwszy plan i nie był przez to maksymalnie przytłaczający? Jak zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym? Odpowiedzi na te wszystkie pytania bez problemu znajdziesz w tym artykule. Wystarczy, że go na spokojnie przeczytasz.

Jakie są podstawowe zasady aranżacji pomieszczeń w stylu skandynawskim?

Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Gdy przyjrzysz się zaaranżowanym wnętrzom, to szybko zobaczysz pewne podobieństwo, do tego, co można dostrzec w starych filmach hollywoodzkich. Szczelnie tych pochodzących z lat 60. XX wieku. Sam styl industrialny powstał dzięki temu, że w Stanach Zjednoczonych. W latach 50. był kryzys. Doprowadził on do tego, że zaczęto hurtowo sprzedawać wnętrza pofabryczne oraz warsztatowe. Na szczęście te surowe i potencjalnie bezużyteczne pomieszczenia wzięli pod swoje skrzydła amerykańscy artyści. Doprowadziło to do tego, że powstał całkowicie nowy kierunek w architekturze wnętrz. W latach sześćdziesiątych loftowe przestrzenie były bardzo mocno związane z dekadencją, ze snobizmem oraz z bohemą artystyczną. Pracownie i apartamenty były często kupowane przez artystów, malarzy i innych twórców.

 Bardzo modne w tamtych czasach było to, aby artysta miał swoje miejsce w jednej z nowojorskich dzielnic. Oczywiście miało mu ono służyć zarówno do pracy, jak i do odpoczynku. Artyści mają to do siebie, że nigdy nie przestają tworzyć. Cały czas myślą o tym, co chcą pokazać szerszej publiczności. I to niezależnie od tego, czy jest to książka, czy obraz malarski, a może piosenka, którą będzie nuciło kilka przyszłych pokoleń. Wracając już do współczesności, na sam koniec tej części dodamy tylko, że najpopularniejszymi dzielnicami dla artystów w tamtych czasach był Brooklyn i Soho.

Ustalmy jedną kwestię. Kiedyś, na samym początku, urządzanie wnętrz w stylu industrialnym było koniecznością. Artyści musieli sobie znaleźć zupełnie nowe warunki do życia i do tworzenia swoich dzieł. Szybko styl industrialny zaczął być oznaką luksusu i dobrego gustu. Nic w tym dziwnego, ponieważ wnętrza urządzone w starej fabryce, z jednej strony dają bardzo dużą swobodę aranżacyjną, a z drugiej ma pewne zasady. Trzeba się nimi kierować, ponieważ w przeciwnym razie ten wyjątkowy styl zwyczajnie zniknie.

Dla kogo styl industrialny będzie odpowiednim wyborem?

Na pewno ten styl wnętrzarski spodoba się tym, którzy są tak zwanymi błękitnymi ptakami. Jeżeli życie artysty nie jest Ci obce i chcesz to podkreślać na każdym kroku, to loftowe wnętrze, stanie się dla Ciebie prawdziwym domem. Będziesz mógł w nim swobodnie tworzyć oraz odpoczywać. Poszukiwanie inspiracji lepiej praktykować na mieście. W końcu sztuka to życie. Odchodząc już od tych artystycznych inklinacji, to styl industrialny będzie znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które cenią sobie przede wszystkim nietypowe, niebanalne rozwiązania. Styl loftowy z pewnością jest niepowtarzalny. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest fakt, że bez problemu rozpozna go każdy. Nawet te osoby, które na co dzień nie mają absolutnie nic wspólnego z aranżacją pomieszczeń. Podobnie jest ze stylem skandynawskim. Musimy przyznać, że styl industrialny jest naprawdę niezwykle charakterystyczny. Wyróżnia się przede wszystkim surowością oraz minimalizmem. Chociaż możesz bez problemu w takim wnętrzu powiesić fototapetę autorską, to nie może być ona powielona w kilku egzemplarzach, bo całe pomieszczenie będzie wyglądało niesamowicie przytłaczająco.

Do stylu loftowego znakomicie pasuje na przykład fototapeta autorska Pokrętła Przeszłości. Z jednej strony jest stonowana, bo na pierwszy plan wybijają się tylko niewielkie elementy w kolorze intensywnej czerwieni. Natomiast z drugiej strony jest to fototapeta autorska, która nawiązuje do dawnej elektroniki. To sprawia, że rewelacyjnie wpisuje się w styl industrialny w aranżacji współczesnych pomieszczeń. Fototapet autorskich w stylu loftowym mamy w naszym sklepie internetowym o wiele więcej. To była tylko propozycja. Mamy nadzieję, że Ci się bardzo spodobała.

Fototapeta pokrętła przeszłości

Zobacz produkt

Wracając jeszcze do samego stylu industrialnego, to chcielibyśmy wspomnieć o tym, że są to surowe wnętrza. Znajduje się w nim dosłownie minimum dekoracji. Jeżeli są w nim jakieś przedmioty, to muszą być stare i mieć swoją własną historię. Jeżeli podoba Ci się styl industrialny i loftowy, to z pewnością przypadnie Ci do gustu również wabi-sabi. Nie myl z wasabi, bo to coś zupełnie innego. Doskonale znanego miłośnikom kuchni japońskiej.

Po czym jeszcze możesz rozpoznać styl industrialny w pomieszczeniu?

Jakich zasad musisz przestrzegać, żeby Twoje mieszkanie doskonale się wpisywało w poprzemysłową stylistykę aranżacji wnętrz? Najważniejszą cechą charakterystyczną stylu industrialnego jest wręcz nieograniczona przestrzeń. Dlatego nie radzimy Ci wydzielać części na kuchnię i salon lub oddzielać między sobą poszczególnych pokoi za pomocą ścianek działowych. To byłby karygodny błąd i niedopatrzenie. Jeżeli pragniesz zaaranżować salon w stylu industrialnym, to musisz pamiętać o tym, żeby wprowadzić go w każdym pomieszczeniu w Twoim domu. Tylko wtedy będzie on stanowił naprawdę spójną i przyjemną dla oka całość.

Weź pod uwagę również fakt, że w pomieszczeniu w stylu industrialnym powinny być naprawdę duże, wręcz gigantyczne okna. Nie mogą mieć one absolutnie żadnych dekoracyjnych elementów. Styl industrialny charakteryzuje się również bardzo dużą ilością lamp. Najlepiej, żeby były w dużych rozmiarach. Podobnie jak okna. Lampy w stylu industrialnym mogą być wyprodukowane ze szkła albo z metalu.

W tego rodzaju pomieszczeniach, z pewnością nie zobaczysz zbyt wielu dekoracji. Jeżeli chcesz umieścić w nich fototapetę, to powinna być ona w kolorze szarym lub czarnym. Możemy Ci polecić na przykład fototapetę autorską o nazwie Ściana Dowodzenia. Można odnieść wrażenie, że została ona przeniesiona wprost ze Stanów Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych. Przedstawia rozmaite pokrętła i inne elementy. Możesz się poczuć tak, jakbyś znalazł się w fabryce i miał kierować znajdującymi się w niej urządzeniami. Ta fototapeta autorska naprawdę doskonale wpisuje się w loftowy klimat.

Fototapeta ściana dowodzenia

Zobacz produkt

Chcemy tutaj jeszcze dodać, że dekoracją w pomieszczeniach w stylu industrialnym poza naprawdę interesującymi fototapetami autorskimi, mogą być na przykład elementy wentylacji, metalowe rury lub surowe ściany, bez żadnego tynku. Maskowanie ich w stylu industrialnym jest mocno niewskazane. Wszystko, co przypomina o tym, że kiedyś była tutaj fabryka, powinno się znaleźć na pierwszym planie. Nie mamy, co do tego absolutnie żadnych wątpliwości.

Jak możesz urządzić salon w stylu industrialnym?

Salony w stylu industrialnym są w ostatnich latach naprawdę bardzo modne. Może to za sprawą tego, że mimo swojej surowości są jasne i przestronne. Nie brakuje w nich niepowtarzalnego klimatu, duszy oraz historii. W salonie w stylu industrialnym bardzo ważnym elementem jest biblioteczka pełna książek. Styl industrialny, tak jak już wcześniej wspominaliśmy jest bardzo mocno związany ze sztuką. Właśnie z tego względu radzimy Ci dodać do salonu jakąś autorską fototapetę. Artystycznego sznytu całemu pomieszczeniu doda na przykład fototapeta autorska o nazwie Czary Mary Ciemne. Przedstawia ona przypadkowo rozmieszczone dłonie. Niektóre elementy na tej fototapecie nawiązują do magii.

Fototapeta czary mary ciemne

Zobacz produkt

Taka kompozycja będzie świetnie komponowała się ze stylem industrialnym, który jest trochę tajemniczy i nie z tego świata. Jeżeli wolisz coś bardziej współczesnego, co również fantastycznie się wpisze w styl industrialny, to serdecznie polecamy Ci fototapetę autorską Neonowy Mural. Jest kolorowo, neonowo i ciekawie. Jednocześnie ta fototapeta autorska nie jest do bólu współczesna. Pokazuje samochód z lat sześćdziesiątych. Takie połączenie nowoczesności z przeszłością stanowi wręcz kwintesencję stylu loftowego.

Fototapeta neonowy mural

Zobacz produkt

Jakich zasad musisz się jeszcze trzymać?

Postaw na przestrzeń w salonie. W praktyce oznacza to, że jeżeli ściana w danym miejscu nie jest potrzebna, to jej nie stawiaj. W stylu industrialnym lub loftowym, trudno szukać intensywnych kolorów. Bardzo dobrze sprawdzą się na przykład takie barwy jak: biel, szarość, beż. Nie radzimy Ci dodawać dodatków lub dekoracji w intensywnych kolorach, ponieważ w ten sposób skutecznie zaburzysz całą koncepcję. W stylu industrialnym dominują surowe materiały. Mamy tutaj na myśli na przykład beton, drewno oraz metal. Najlepiej taki, który jest już pokryty rdzą. Tutaj stawiamy na przeszłość. Teraźniejszość będzie musiała spokojnie poczekać na swoją kolej. Jeżeli jesteśmy już przy materiałach stosowanych w stylu industrialnym, to polecamy Ci również serdecznie, imitacje tych surowców. Są tańsze, a efekt wizualny pozostaje bez zmian.

Możesz sobie również pozwolić na zastosowanie cegły dekoracyjnej. Nie tylko na ścianach. Możesz ją też wykorzystać na przykład na podłodze, suficie albo na meblach. Tutaj jest naprawdę pełna dowolność. Możesz się przy aranżacji tego pomieszczenia artystycznie wyżyć i jednocześnie poczuć miłość do starych przedmiotów. W końcu jest to wspólna cecha absolutnie wszystkich wielbicieli stylu industrialnego. Już absolutnie na sam koniec wspomnimy tylko o tym, że styl industrialny jest jednym z naszych ulubionych. 

Ostatnie artykuły

Popularne artykuły

Tagi

Archiwum Bloga